Mieszkanie w stylu swojskim

Chcesz stworzyć przytulne „gniazdko”, w którym będziesz wypoczywać i relaksować się po ciężkim dniu? Stawiasz na rozwiązania funkcjonalne w mieszkaniu, ale lubisz także otaczać się klimatycznymi dodatkami i daleko Ci do nowoczesnego designu? Styl prowansalski będzie idealny, by nadać mieszkaniu unikalną, swojską, ale jednocześnie jakże przyjazną atmosferę.

Ponadczasowa biel i wyraziste dodatki

Biała farba to podstawa, jeśli chcesz cieszyć się prowansalskim stylem we własnym mieszkaniu. Taka malujemy nie tylko ściany. Białe, ale nieco przetarte są również meble – fikuśne komody, stary kredens, bujany fotel. Warto, by wszystkie elementy były z naturalnego, ekologicznego drewna, które potraktowane zostało właśnie białą farbą, a następnie przetarte. Da to efekt postarzania i nieco retro nastroju.

Pamiętajmy jednak, że swojski klimat to też kolor naturalnego drewna oraz kolorowych dodatków. Nie warto z nimi przesadzać, ale w takich wnętrzach idealnie sprawdzają się lampiony, świeczniki, wazony z żywymi kwiatami, ramy ze zdjęciami, obrazy z pejzażami, lustra w okazałych ramach, duże poduchy czy haftowane serwety. Ozdoby nie muszą być białe. By nieco ożywić sterylne wnętrze i nadać mu przytulności, świetnie sprawdzają się dodatki w barwach pasteli – szczególnie w tonacji miętowej, szarej oraz fioletowej.

Nie przesadzajmy z dodatkami. Co prawda swojski wystrój zakłada spora ilość tzw. durnostojek, ale nie możemy zagracić mieszkania. Wnętrze nadal ma pozostać przestronne i nieprzeładowane.

Prowansja i retro

W pomieszczeniach urządzonych w stylu prowansalskim czujemy się błogo i przytulnie. Prowansalskie wnętrza świetnie pasują do ludzi wrażliwych, romantycznych i artystów. To moda dla tych, którzy nie chcą iść z nurtem nowoczesności, ale wolą cieszyć się wyrobami najlepszej jakości, które mogą służyć kolejnym pokoleniom. W mieszkaniach królują przecież drewniane meble, nierzadko z drugiej ręki, które podlegały już renowacji.

Nie ma tutaj miejsca na surowość i minimalizm, jest za to na swojskość i klimat wsi. Ten styl czerpie wiele z mody sprzed co najmniej 50 lat. Okazuje się, że dawne rozwiązania z powodzeniem sprawdzają się i teraz.

O mieszkaniach urządzonych w swojskim klimacie mówi się, że to przestrzeń z duszą. To powrót do natury i dawnych nawyków, ale z całą pewnością z mieszkania nie można zrobić skansenu. Ma być wygodnie i praktycznie, a do tego przytulnie i ta kwestia jest uwzględniania już na etapie projektu nieruchomości, jaki przygotowuje architekt wnętrz. Białystok idąc śladem innych miast stawia na nowoczesność i zróżnicowanie, które widoczne jest w zarówno w nowych, jak i nieco starszych nieruchomościach.

Inną równie istotną kwestią jest właściwe wyposażenie mieszkania, o którym powinny decydować będące sympatykami wnętrz prowansalskich. Inaczej ci, którzy urządzili tak lokum ze względu na panującą modę, mogą się w nim męczyć.

Nie ma jednak wątpliwości, że swojskość pozwala nam dzisiaj nabrać energii i wypocząć po ciężkim i stresującym dniu pracy w korporacji. W stylu prowansalskim z łatwością udaje się urządzić nie tylko dworkowe wille, ale także mieszkania w bloku o małym metrażu. Producenci mebli i dodatków oferują nam naprawdę ogrom rozwiązań. Większość elementów wyposażenia bez problemu znaleźć można również na targach staroci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *