Terminy oczekiwania na badanie USG

Czy wiesz, że badanie ultrasonograficzne to jedno z najczęściej wykonywanych badań w celu diagnostyki różnorodnych chorób? Jest to badanie w pełni bezpieczne, nieinwazyjne, bezbolesne, można je wykonywać wielokrotnie, do tego wykrywa nawet najmniejsze zmiany. Co ważne, USG wykonuje się też kontrolnie w ramach sprawdzania postępów leczenia oraz profilaktycznie, by wykluczyć ewentualne schorzenia.

Najczęściej wykonywane badania to USG piersi. Warszawa może pochwalić się wystarczającą liczbą miejsc diagnostycznych, w których jest ono wykonywane, to samo zresztą dotyczy USG jamy brzusznej. Warszawa, ale i inne duże miasta dysponują sporą ilością urządzeń ultrasonograficznych, z których mogą korzystać pacjenci wedle wskazań.

Okazuje się jednak, że pomimo powszechności realizacji badań ultrasonograficznych, w ramach NFZ na wykonanie takiego nadal trzeba sporo czekać. Pacjenci na USG jamy brzusznej czy piersi muszą oczekiwać co najmniej kilka miesięcy. W niektórych przypadkach to zbyt długo. Na szczęście alternatywą są prywatne kliniki, w których również można wykonać badanie tego rodzaju i to bez czekania w kolejce. W tych najlepszych zapisy są dosłownie z dnia na dzień.

Zaleca się, by nigdy nie bagatelizować skierowania na badanie USG. Jeśli kolejka w ramach NFZ jest długa, pacjent powinien postarać się o wykonanie badanie prywatnie. Jak wspomnieliśmy, to badanie, które diagnozuje zmiany w bardzo wczesnych etapach rozwoju choroby, co daje znaczne szanse na całkowite wyleczenie. Im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym rokowania są lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *