Biznes i praca

Bezpieczne korzystanie z wózka widłowego

Posiadając wózek dwukołowy, należy być świadomym tego, że aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, należy regularnie go konserwować. Brak regularnego przeglądu i wymiany części może stanowić poważne zagrożenia dla operatorów wózków oraz przyczynić się do zbyt intensywnej eksploatacji urządzenia.

Wyróżnia się trzy rodzaje przeglądów wózków widłowych: codzienne okresowe (raz na rok lub raz na dwa lata) oraz przeglądy konserwacyjne (co 30 lub 60 dni), które muszą być wykonywane przez certyfikowanych konserwatorów wózków widłowych.

Podpowiadamy, na jakie elementy wózka zwrócić szczególną uwagę przy konserwacji.

 

Silnik, akumulator oraz maszt i widły

Wymienione wyżej elementy wózka widłowego są bardzo ważne do jego całościowego działania. Regularność sprawdzania silnika i akumulatora zależy od rodzaju napędu. Inne terminy są dla silników benzynowych, a inne dla silników elektrycznych lub na gaz. Zaniedbanie konserwacji silnika i akumulatora może skończyć się bardzo dużymi kosztami wymiany tych części.

Maszt i widły wózka widłowego również powinny być regularnie konserwowane. Niestety tych części nie można łatwo wymienić — ale to jest kolejny argument za tym, aby sprawdzać ich zużycie. Eksploatacja stary, pękniętych lub zużytych wideł jest niesamowicie niebezpieczna dla operatora wózka, jak i dla innych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *