Artykuły

Cechy dobrego prawnika

Dobry prawnik, to osoba, która przede wszystkim wykazuje szereg cech niezbędnych do prawidłowego wykonywania swojego zawodu. Warto pamiętać, że prawo jest na tyle szerokim tematem, że nie ma jednego adwokata, który znałby się na wszystkim. Z tego powodu możemy wyodrębnić specjalizacje takiej jak na przykład: prawnicy (rozwodowi). Warszawa i inne miasta w większym lub mniejszym stopniu różnią się od siebie specyfiką, dlatego zanim zdecydujemy się zatrudnić jakiegoś adwokata, upewnijmy się, czy dane zagadnienie wpisuje się w jego zakres wiedzy. Istnieją jednak uniwersalne cechy, którymi prawnik niezależnie od specjalizacji powinien się charakteryzować.

Wśród cech czysto zawodowych, jedną z najważniejszych jest dyskrecja. Chyba każda osoba, która ma problemy z prawem lub inne dylematy, nie chciałaby, żeby każdy o tym wiedział. Aby prawnik mógł nam jak najlepiej pomóc, nie powinniśmy mieć przed nim żadnych tajemnic, które związane są z naszym problemem. Z tego właśnie powodu dyskrecja prawnika to rzecz niemal obowiązkowa, a jedyną osobą, która decyduje o tym, co ma zostać ujawnione, jest klient.

Kolejnym ważnym aspektem w pracy adwokata jest jego doświadczenie. Jeżeli sprawa sądowa toczy się o coś bardzo ważnego, ciężko byłoby powierzyć nad nią pieczę świeżo upieczonemu prawnikowi. Lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie kogoś, kto nie raz prowadził podobne sprawy i nawet jeżeli wcześniej popełniał jakieś pojedyncze błędy, wyciągnął z nich wnioski.

Dobry prawnik musi się także odznaczać otwartością. Umiejętność nawiązywania kontaktów, uważne wysłuchiwanie klientów i odpowiednio dobierane słowa w dyskusji z nimi to cechy, bez których ciężko będzie zasłużyć na miano „dobrego” w swoim fachu.

A gdzie powinniśmy szukać prawnika? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zatrudnienie kogoś z polecenia bliskich osób, jednak jeżeli nikt z rodziny i znajomych nie korzystał w ostatnich latach z usług prawniczych, warto sięgnąć do zasobów internetu. Wpisując frazę typu prawnicy rozwodowi warszawa”, ujrzymy oferty lokalnych kancelarii. Zanim zdecydujemy się na zatrudnienie konkretnego prawnika, powinniśmy zapoznać się z opiniami ich poprzednich klientów i nawiązać z nim bezpośredni kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *