Zdrowie i uroda

Co zrobić, jeżeli dokuczają nam haluksy?

Haluksy to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Objawiają się przekrzywianiem palucha w kierunku innych palców, co z czasem owocuje ogólną deformacją stopy, bólem i trudnościami z poruszaniem się. Jak sobie poradzić z tym nieestetycznym problemem?

Cierpisz z powodu haluksów? Pomoże Ci ortopeda!

Haluks jest twardym obrzękiem powstałym w wyniku narośli kości w dolnej części palucha. Często rozwija się, gdy ciężar ciała nie jest odpowiednio rozłożony na stawy i ścięgna nóg. Zwykle jest widoczny u podstawy dużego palca, ale może również wpływać na zewnętrzną część stopy.

Długotrwałe zaburzenia chodu i nacisk na staw dużego palca powodują, że zgina się on w stosunku do pozostałych palców i zniekształca staw. Nazywamy to koślawym paluchem, choć najbardziej powszechnym określeniem jest haluks.

Ból, zaczerwienienie, deformacja kształtu stopy – jeżeli zauważasz u siebie te objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza. Miejscem, które powinieneś odwiedzić, jest poradnia ortopedyczna. Warszawa jest miastem, w którym znajdziesz wiele placówek świadczących tego typu usługi – polecamy Centrum Medyczne Gamma na Mokotowie i Żoliborzu.

Jak zwalczyć problem haluksów?

Niektóre naturalne metody leczenia mogą złagodzić objawy, ale nie mogą naprawić już powstałej deformacji. W przypadku silnego dyskomfortu konieczne staje się usuwanie haluksów, które polega na oczyszczeniu kości stopy z patologicznych narośli.

Tymczasowo w uśmierzeniu bólu spowodowanego haluksami pomocne mogą okazać się masaż, kąpiele z solą Epsom i moczenie stóp w wywarze z rumianku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *