Dom i ogród

Co zrobić z deszczem?

W ofercie sklepów z asortymentem ogrodowym znaleźć można rozmaite zbiorniki na deszczówkę. Ale po co tak naprawdę zbierać deszcz, skoro sieć wodociągowa zapewnia nam dostęp do nieskazitelnie czystej wody, która nawet nadaje się do picia bez uprzedniego przegotowania? Okazuje się, że centrala deszczowa sprawdza się doskonale, jeśli pod uwagę weźmiemy kilka aspektów.

 

Przede wszystkim wodę należy oszczędzać. Poza tym deszcz jest darmowy, więc możemy generować spore oszczędności z tytułu poboru wody sieciowej. I to nie wszystko, bo okazuje się, że zbiornik na wodę deszczową umożliwia zebranie wody, która zawiera ogrom dobroczynnych składników odżywczych. Te doskonale działają na przydomową roślinność – deszczem można podlewać kwiaty, krzewy owocowe czy warzywa, spokojnie może zastąpić dobry nawóz i wpływać pozytywnie na obfite kwitnienie czy zbiory.

Do czego jeszcze przydaje się deszczówka? Na przykład do mycia sprzętu ogrodowego, maszyn i urządzeń rolniczych. Deszcz świetnie sprawdzi się do mycia tarasu oraz mebli ogrodowych. Można wykorzystać go również do czyszczenia elewacji budynków gospodarczych czy posadzki w garażu. Nie zaleca się jedynie, by deszczówkę pić. Raczej nie myjmy też ciała deszczem, chociaż tak naprawdę są to zalecenia profilaktyczne, bo nikt nie potwierdził jeszcze negatywnego wpływu deszczówki na skórę ludzkiego ciała. Prawdopodobnie deszczówka może się też nadawać do picia po jej przefiltrowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *