Depresja – cichy towarzysz otoczenia
Depresja klasyfikowana jest przez Światową Organizację Zdrowia jako jedna z najważniejszych chorób na świecie oraz jedna z głównych przyczyn samobójstw. Choroba ta najczęściej diagnozowana jest u osób w wieku 20-40 lat, choć coraz częściej obserwuje się ją u młodszych- młodzieży, a nawet dzieci. Szacuje się, że ok. 30-50% ludzi chociaż raz w życiu zmagało się z zaburzeniami depresyjnymi. Jednak w większości przypadków otoczenie nie zdaje sobie sprawy, że bliska osoba może być chora na depresje.
Depresja-jak się objawia?
Stan przygnębienia, braku chęci do życia, a nawet rozpaczy trwający dłużej niż dwa tygodnie, może świadczyć już o depresji. Do podstawowych klinicznych objawów epizodu depresyjnego należą:
- obniżony nastrój, poczucie smutku i przygnębienia pojawiający się rano i utrzymujący się przez większą część dnia, prawie codziennie, niezależnie od okoliczności;
- utrata zainteresowania działaniami, które zazwyczaj sprawiają przyjemność, lub zanik odczuwania przyjemności;
- obniżenie energii lub/i szybsze męczenie się.
Dodatkowo mogą występować: zaburzenia snu, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, utrata wiary w siebie, poczucie winy, spowolnienie psychoruchowe, zmiany łaknienia i masy ciała.
Depresja w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie jak i przyczynia się do niezdolności wykonywania codziennych obowiązków. Nieleczona może doprowadzić do stanu paraliżu, kiedy chory nie jest w stanie ruszyć ani ręką, ani nogą. Najbardziej niebezpieczne w tym wszystkim są myśli samobójcze, które często towarzyszą osobom cierpiącym na depresję.
Kondycja organizmu a depresja
Przyczyny depresji mogą być różne, wiele z nich to czynniki zewnętrzne np. negatywne wydarzenie w życiu, chorób. Jednak o tym czy jest ryzyko rozwoju depresji decyduje kondycja organizmu, ogólny stan psychiczny, ale również bardzo ważne uwarunkowania genetyczne. Niestety szybkie tempo życia, stres, nadmiar obowiązków jak i brak wsparcia ze strony bliskich dodatkowo pogłębia ten problem.
W przypadku podejrzenia występowania zaburzeń depresyjnych należy skontaktować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy jak i otrzymania odpowiedniej pomocy specjalistycznej. Leczenie depresji polega na zastosowaniu połączenia farmakoterapii z psychoterapią. Uważa się, że najbardziej skutecznymi są terapie: poznawcza, behawioralna, interpersonalną bądź poznawczo- behawioralna. Jednak to jakie zastosowane będą leki, a jakie metody terapii, zależne jest od pacjenta i jego stanu zdrowia.
Pamiętaj depresja to choroba, którą należy leczyć.