Efekty wdrożenia Lean Manufacturing
Oszczędne gospodarowanie zasobami firmy produkcyjnej to klucz do sukcesu. Taką zasadę wyznawał twórca filozofii Lean, która pierwotnie wdrożona została w zakładach produkcyjnych Toyoty. Jak widać opłacało się, bo japońska marka została doceniona niemalże na całym świecie.
Filozofię Lean warto więc wdrażać w przedsiębiorstwach. Jest na tyle elastyczna, że doskonale można dopasować ją do istniejących już struktur działalności. Jeśli tylko cały zespół firmy będzie jej wierny, a cała koncepcja zostanie wdrożona na stałe, z całą pewnością przyniesie wymierne efekty. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na właśnie taki system zarządzania, przyznają, że sytuacja firmy zmieniła się na lepsze, co przekłada się finalnie na o wiele większe zyski.
Zasady Lean Manufacturing
Autor Lean Manufacturing skupił się przede wszystkim na eliminacji marnotrawstw, które zakłócają pracę na całej linii produkcyjnej. Wyliczono, że przy tradycyjnym systemie zarządzania praca zatrudnionych osób oraz nabytego sprzętu jest efektywna maksymalnie tylko w 60%. Wszystko przez dobór nieodpowiedniej koncepcji.
Lean Manufacturing mówi o eliminacji wszystkich czynników, które mogą pracę zakłócać albo przyczyniać się do generacji zbytecznych kosztów. To między innymi nadprodukcja, która wymaga zbędnego magazynowania, transportu i działań marketingowych w celu sprzedaży nadwyżek.
Marnotrawstwem jest również nakładanie zbyt wielu obowiązków na pracowników – rozproszeni nie skupią się na jednej czynności w 100%. Z drugiej jednak strony nie można dopuścić do bezczynności i to zarówno w aspekcie pracy zatrudnionych osób, jak i maszyn. Pod uwagę bierze się tutaj natychmiastową naprawę usterek sprzętów, które mogłyby zakłócić cykl produkcyjny.
Co daje Lean Manufacturing?
Eksperci, którzy na co dzień wdrażają filozofię Lean w różnego rodzaju przedsiębiorstwach produkcyjnych, potwierdzają, że regularne i długotrwałe stosowanie tej koncepcji wpływa pozytywnie nie tylko na strukturę organizacyjną firmy, ale i ostateczne efekty, czyli zysk.
Okazuje się, że koncepcja Lean przyczynia się do wzrostu wydajności działań pracowników oraz maszyn i innych sprzętów nawet o 60%. Zapasy zostają zredukowane o jakieś 80%, powierzchnia magazynowa staje się większa o minimum 60%. O nawet 70% skraca się każdorazowy cykl produkcyjny. O 50% zmniejsza się konieczność zamawiania transportu.
Dodatkowo zmniejsza się liczba usterek i reklamacji. Wzrasta zaś jakość finalnego produktu oraz motywacja do pracy osób zatrudnionych.
Należy wziąć pod uwagę, że aby osiągnąć sukces, wdrażając koncepcję Lean Manufacturing konieczne jest zaangażowanie wszystkich pracowników. Nie chodzi tu tylko o zatrudnionych na wyższym szczeblu, w tym osób zarządzających. Liczy się również zdanie pracowników niższego szczebla oraz tych, którzy bezpośrednio nie pracują przy linii produkcyjnej. Tylko wtedy firma może osiągnąć sukces. Co ważne, inwestowanie w pracowników i zwracanie uwagi na ich potrzeby jest konieczne, by zatrudnieni osiągnęli odpowiednią motywację do wykonywania zawodowych obowiązków. Uszczuplanie marnotrawstw to jedno, ale liczy się też zadowolenie i chęć do pracy osób zatrudnionych.