Zdrowie i uroda

Jak poskromić ból pleców?

Czy wiesz, że nawet 90% dorosłych Polaków uskarża się na ból pleców? Ten nie występuje oczywiście u wszystkich stale, ale jest zauważalny cyklicznie i w każdym przypadku wywołuje problemy w normalnym funkcjonowaniu. Co ciekawe, ból pleców jest wymieniany jako jedna z najczęściej pojawiających się dysfunkcji codziennej aktywności, a Polacy wymieniają go jako jeden z tych najbardziej nie do zniesienia.

Ortopedzi wskazują, że z bólem pleców można sobie skutecznie radzić i nie zawsze konieczna jest rehabilitacja. Żoliborz i inne dzielnice Warszawy oczywiście dysponują wystarczającą liczbę profesjonalnych placówek, w których przyjmują fizjoterapeuci, natomiast takie zabiegi są zalecane w przypadku problemów wad postawy czy nagminnych dolegliwości bólowych. Jeśli ból pojawia się okresowo i nie jest o dużym natężeniu, z powodzeniem można go zwalczyć samodzielnie i to bez wykorzystania środków przeciwbólowych.

Niezwykle ważny jest styl naszego życia. Niekorzystna jest praca tylko w pozycji siedzącej – pracownicy biurowi powinni przynajmniej raz na godzinę zrobić sobie kilkuminutowy spacer. Przyda się też aktywność w postaci sportu. Świetnym pomysłem jest wybranie się na basen, jogging, gimnastykę z ćwiczeniami rozciągającymi, jogę. Takie ćwiczenia można zresztą wykonywać samodzielnie w warunkach domowych. Specjaliści wskazują także, że ważne jest niwelowanie nadwagi bądź otyłości, bo nadmierne kilogramy zbytnio obciążają cały kręgosłup.

Pamiętajmy, że poskromienie bólu może trwać, nie wystarczy jedna wizyta na basenie, by wzmocnić mięśnie i pokonać stany zwyrodnieniowe. Jeśli ten nie przechodzi, wtedy warto wybrać się do ortopedy, który rzeczywiście zaleci odpowiednią rehabilitację. Doskonale sprawdza się między innymi krioterapia i indywidualnie dobrane masaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *