Biznes i praca

Korzyści z zatrudnienia pracowników z Azji

Instytut Spraw Publicznych potwierdza, że od 2005 roku stale rośnie liczba Azjatów, którzy przybywają do pracy w Polsce. Są to głównie mieszkańcy Europy, którzy szukają nowych, lepszych form zarobku. Co ciekawe, wejście Polski do Unii Europejskiej dało im nowe możliwości a rynek pracy stanowczo rozszerzył swoją ofertę, właśnie dla pracowników pochodzących z dalekiego Wschodu.

Okazuje się, że większość Azjatów prowadzi w Polsce własne działalności. Te nie są związane jednak tylko z branżą gastronomiczną. Azjaci sprawdzają się doskonale w branży elektronicznej, komputerowej i technologicznej. Spora ich grupa to również właściciele firm logistycznych i przedsiębiorstw przemysłowych.

Chociaż uznaje się, że Azjaci są grupą nieufną i raczej ściśle zamkniętą w swoich strukturach, to przez lata wyraźnie określił się ich obraz jako dobrych pracowników. Zawodowo, są to osoby uczciwe, solidne, pracowite i kreatywne. Praca Azjaty jest szybka i efektywna a oni sami uznawani są za niesamowitych przedsiębiorców. Potwierdzają to zresztą statystyki.

Jeszcze 5 lat temu, legalną pracę w Polsce mogło podjąć tylko 5 tysięcy Chińczyków. Dzisiaj ta liczba jest prawie dwukrotnie wyższa. I to nie wszystko. Azjaci nie tylko zatrudniają się w polskim firmach, ale sami u nas inwestują. Skumulowana wartość ich inwestycji szacowana jest na kwotę ponad 604 milionów dolarów. Pod tym względem same Chiny plasują się na 26 miejscu największych inwestorów na polskiej ziemi.

Azjaci uznają, że do wszystkiego należy dojść własną pracą. To raczej czynnik kulturowy aniżeli osobowościowy. Z tego też względu są tak pracowici, solidni i uczciwi. Nie kombinują, stronią od alkoholu, nie boją się pracy. Są przy tym optymistycznie nastawieni, grzeczni i szanują pracodawcę.

Dlaczego jeszcze warto zatrudniać Azjatów? Agencje pośrednictwa pracy, które mają w swojej bazie właśnie takich kandydatów zauważają, że większość z nich jest dobrze wykształcona. To z reguły osoby po studiach wyższych, posiadają ściśle ukierunkowane kwalifikacje. W ich przypadku atutem jest też brak bariery językowej. Nawet jeśli trudno jest im porozumiewać się w języku polskim to żadnym problemem nie jest język angielski. Ten jest przecież w Polsce już praktycznie normą.

Warto mieć na uwadze, że Azjaci idealnie pasują do wybranych sektorów polskiego rynku. To raczej pracownicy umysłowi aniżeli fizyczni. Rzadko kiedy można zobaczyć ich na placach budowy, Azjatki nie często trudnią się na przykład sprzątaniem. Są za to świetni w działach technologicznych i IT, wyróżniają się w usługach handlowych.

Chcąc zatrudnić obcokrajowca, warto zgłosić się do agencji pośrednictwa pracy. Zatrudnione tam osoby pomogą przejść sprawnie całą procedurę przyjęcia takiego pracownika w struktury firmy. Pamiętajmy, że zatrudnienie obcokrajowców  odbywa się na innych zasadach aniżeli zatrudnienie obywatela Polski. Dobrze jest więc skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów, by wszystko przebiegło nie tylko szybko, ale i w pełni legalnie. Ważna jest przecież korzyść dla obu stron i agencja pośrednictwa pracy właśnie o ten aspekt zadba z pełną rzetelnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *