Dom i ogród

Mieszkanie w stylu swojskim

Chcesz stworzyć przytulne „gniazdko”, w którym będziesz wypoczywać i relaksować się po ciężkim dniu? Stawiasz na rozwiązania funkcjonalne w mieszkaniu, ale lubisz także otaczać się klimatycznymi dodatkami i daleko Ci do nowoczesnego designu? Styl prowansalski będzie idealny, by nadać mieszkaniu unikalną, swojską, ale jednocześnie jakże przyjazną atmosferę.

Ponadczasowa biel i wyraziste dodatki

Biała farba to podstawa, jeśli chcesz cieszyć się prowansalskim stylem we własnym mieszkaniu. Taka malujemy nie tylko ściany. Białe, ale nieco przetarte są również meble – fikuśne komody, stary kredens, bujany fotel. Warto, by wszystkie elementy były z naturalnego, ekologicznego drewna, które potraktowane zostało właśnie białą farbą, a następnie przetarte. Da to efekt postarzania i nieco retro nastroju.

Pamiętajmy jednak, że swojski klimat to też kolor naturalnego drewna oraz kolorowych dodatków. Nie warto z nimi przesadzać, ale w takich wnętrzach idealnie sprawdzają się lampiony, świeczniki, wazony z żywymi kwiatami, ramy ze zdjęciami, obrazy z pejzażami, lustra w okazałych ramach, duże poduchy czy haftowane serwety. Ozdoby nie muszą być białe. By nieco ożywić sterylne wnętrze i nadać mu przytulności, świetnie sprawdzają się dodatki w barwach pasteli – szczególnie w tonacji miętowej, szarej oraz fioletowej.

Nie przesadzajmy z dodatkami. Co prawda swojski wystrój zakłada spora ilość tzw. durnostojek, ale nie możemy zagracić mieszkania. Wnętrze nadal ma pozostać przestronne i nieprzeładowane.

Prowansja i retro

W pomieszczeniach urządzonych w stylu prowansalskim czujemy się błogo i przytulnie. Prowansalskie wnętrza świetnie pasują do ludzi wrażliwych, romantycznych i artystów. To moda dla tych, którzy nie chcą iść z nurtem nowoczesności, ale wolą cieszyć się wyrobami najlepszej jakości, które mogą służyć kolejnym pokoleniom. W mieszkaniach królują przecież drewniane meble, nierzadko z drugiej ręki, które podlegały już renowacji.

Nie ma tutaj miejsca na surowość i minimalizm, jest za to na swojskość i klimat wsi. Ten styl czerpie wiele z mody sprzed co najmniej 50 lat. Okazuje się, że dawne rozwiązania z powodzeniem sprawdzają się i teraz.

O mieszkaniach urządzonych w swojskim klimacie mówi się, że to przestrzeń z duszą. To powrót do natury i dawnych nawyków, ale z całą pewnością z mieszkania nie można zrobić skansenu. Ma być wygodnie i praktycznie, a do tego przytulnie i ta kwestia jest uwzględniania już na etapie projektu nieruchomości, jaki przygotowuje architekt wnętrz. Białystok idąc śladem innych miast stawia na nowoczesność i zróżnicowanie, które widoczne jest w zarówno w nowych, jak i nieco starszych nieruchomościach.

Inną równie istotną kwestią jest właściwe wyposażenie mieszkania, o którym powinny decydować będące sympatykami wnętrz prowansalskich. Inaczej ci, którzy urządzili tak lokum ze względu na panującą modę, mogą się w nim męczyć.

Nie ma jednak wątpliwości, że swojskość pozwala nam dzisiaj nabrać energii i wypocząć po ciężkim i stresującym dniu pracy w korporacji. W stylu prowansalskim z łatwością udaje się urządzić nie tylko dworkowe wille, ale także mieszkania w bloku o małym metrażu. Producenci mebli i dodatków oferują nam naprawdę ogrom rozwiązań. Większość elementów wyposażenia bez problemu znaleźć można również na targach staroci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *