Zdrowie i uroda

Przygotowanie do ciąży – czy rzeczywiście musisz coś zrobić?

Ciąża to czas wielu dynamicznych zmian w ciele kobiety na poziomie fizjologicznym. Okres ten często jest również dynamiczny pod względem przeżyć emocjonalnych i psychicznych. Ciąża może być zupełnie inaczej odczuwana przez każdą osobę. Od radości, przez szereg trosk, obaw i lęków. Niektóre osoby chciałyby dowiedzieć się – jak przygotować się na ciążę. Czy z medycznego punktu widzenia, rzeczywiście przygotowanie do ciąży jest ważne?

Przygotowanie do ciąży – kluczowe dla prawidłowego przebiegu ciąży i kształtowania zdrowia dziecka

Jak najbardziej, przygotowanie do ciąży jest istotne. Może bowiem wpływać zarówno na możliwość zajścia w ciążę, jak i jej przebieg. Coraz więcej badań sugeruje również, że stan zdrowotny matki w ciąży i przed ciążą może decydować długofalowo o zdrowiu dziecka. Planując powiększenie rodziny, warto więc zastanowić się, jak przygotować się na ciążę.

Przygotowanie do ciąży powinno obejmować przede wszystkim sferę fizyczną, ale również psychiczną. Warto zacząć od przyjrzenia się sobie, swojemu zdrowiu, wynikom ostatnich badań podstawowych z krwi. Jeśli ostatnie badania są starsze niż rok, warto je powtórzyć. Dobrze jest zasięgnąć porady lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ginekologa-położnika lub położnej. Osoby te mogą wskazać na co szczególnie zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli na coś chorujesz lub Twoje wyniki nie są doskonałe. Jeśli dawno nie byłaś u ginekologa i dentysty, odwiedź ich jeszcze przed ciążą.

Przyjrzyj się również swojemu stylowi życia – jak wygląda Twoja aktywność fizyczna i codzienna dieta? Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w tym obszarze, warto skorzystać z pomocy dietetyka. Dieta podczas ciąży i laktacji jest ważnym czynnikiem kształtującym zdrowie dziecka, dlatego warto zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe jako przygotowanie do ciąży. Pamiętaj też o ruchu. Regularna aktywność fizyczna dobrana do indywidualnych potrzeb pozwala na utrzymanie dobrej kondycji, ale także ułatwia radzenie sobie ze stresem. Rozpoczynanie aktywności fizycznej dopiero w ciąży nie jest wskazane, dlatego dobrze zadbać o to planując ciążę. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, ruch jest bardzo korzystny, zwłaszcza takie aktywności, jak spacery, joga, czy pływanie. Dzięki temu można dostrzec i oswoić zmiany w ciele oraz zachować sprawność i zdrowie.

Jak przygotować się na ciążę  – położna Poznań (położna Jeżyce, położna Grunwald)

Jeśli temat ten wzbudza w Tobie niepokój, masz wątpliwości lub problemy z zajściem w ciążę i chcesz otrzymać profesjonalne wsparcie przed ciążą, pamiętaj, że możesz skorzystać z opieki położnej. W Instytucie Mikroekologii położna (Poznań) prywatnie udziela konsultacji, podczas której możesz omówić wszelkie swoje wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *