Edukacja

Wróżby andrzejkowe dla dzieci 2021 – magiczny wieczór z wróżbami

Wróżby andrzejkowe dla dzieci 2021 to jak co roku cudowny moment, aby spędzić radosny czas w rodzinnym gronie. Wraz z dziećmi możemy przenieść się do świata wróżb i fantazji, a także przepowiedni na przyszłość. Dzieciaki uwielbiają takie zabawy, szczególnie że są bardzo kreatywne i odróżniają się od codziennych zajęć. Tylko raz w roku możemy przepowiedzieć, co się stanie w naszym życiu, lejąc roztopiony wosk na wodę i rzucając cień na ścianę. Skąd się wzięła ta tradycja? Jakie jeszcze inne wróżby są popularne w andrzejkowy wieczór? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.  

Noc magii i wróżb Wróżby andrzejkowe dla dzieci 2021

Skąd się wzięła tradycja Andrzejek? Kim był św. Andrzej?

Według Ewangelii Marka i Mateusza Jezus wezwał Andrzeja i Piotra w tym samym czasie. Andrzej powiedział Piotrowi, że widział Mesjasza i zaprowadził go tam, gdzie On był. Wczesne legendy kościelne mówią, że udał się on w okolice Morza Czarnego, niosąc Ewangelię tamtejszym ludziom. Andrzej został zamęczony w Patras, w Grecji. Zdecydował się na ukrzyżowanie na krzyżu w kształcie litery X (crux decussata), aby odróżnić się od Chrystusa, który został ukrzyżowany na krzyżu pionowym.

Św. Hieronim zapisał, że w 357 r. relikwie (kości) św. Andrzeja zostały przewiezione z Patras do Konstantynopola, nowego miasta i stolicy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, na polecenie cesarza Konstantyna. Z powodu schizmy między Kościołem zachodnim i wschodnim, kości zostały przeniesione do Amalfi we Włoszech. Głowa Andrzeja została później przeniesiona do Bazyliki św. Piotra w Rzymie, ale została zwrócona do Patras przez papieża Pawła VI w 1964 roku. Św. Andrzej był pierwszym z 12 powołanych apostołów. To jako pierwszy też głosił Ewangelię w Bizancjum. Niestety za nauczanie został skazany na śmierć męczeńską. Po dziś dzień jest patronem narodów słowiańskich.

Poza różnymi historycznymi danymi na temat Św. Andrzeja nie znamy dokładnej genezy święta Andrzejkowego. Prawdopodobnie tradycja andrzejkowych wróżb narodziła się w starożytnej Grecji. Chociaż według drugiej teorii andrzejkowe wróżby mają swoje korzenie w wierzeniach celtyckich i starogermańskich 

Noc magii i wróżb – 6 kreatywnych zabaw na rodzinny wieczór Andrzejkowy

Wróżby andrzejkowe dla dzieci 2021 będziemy odprawiać wieczorem, który przypada na noc z 29 na 30 listopada. To rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Potocznie na Andrzejki, mówi się również ostatki, ponieważ według tradycji była to ostatnia możliwość hucznych zabaw, festynów i balów przed adwentem, czasem, w którym według kościoła zabawa jest niewskazana.

6 najpopularniejszych wróżb andrzejkowych:

  1. Lanie wosku
  2. Wróżba z butów,
  3. Wróżba ze skórki jabłka
  4. Serce i szpilki
  5. Obrączki
  6. Karteczki z imionami

Według dawnych wierzeń Noc z 29 na 30 listopada zawsze była owiana nutką tajemniczości. Wróżby, koncentrowały się szczególnie na miłości i miały wielka moc sprawczą. Wypróbujcie wróżby ze swoimi dziećmi. Nie gwarantujemy, że ich przepowiedni się spełnią, ale z pewnością będzie to świetna zabawa dla całej rodziny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *