Edukacja

Współczesny student – studencka kultura

Jeszcze w latach 70. i 80. studenci zaliczali się do grupy ściśle elitarnej. W tamtych czasach tylko nieliczna grupa maturzystów podejmowała decyzję o pobieraniu dalszej nauki. W związku z tym student mógł cieszyć się uznaniem i społecznym prestiżem. To również dla tej grupy organizowane były różnego rodzaju wydarzenia kulturalne czy rozrywkowe, na które nikt inny nie miał wstępu.

Elita studencka już nie istnieje

Jak jest dzisiaj? Z całą pewnością zupełnie inaczej, bo nauka na uczelniach wyższych jest już standardem. Każdy, kto tylko kończy liceum doskonale wie, że jego kariera zawodowa nie będzie mogła się rozwijać bez ukończonych studiów i zdobycia tytułu magistra. W związku z tym eksperci potwierdzają, że wyjątkowa kultura studencka nieco zanika.

Dzisiaj możemy mówić o typowych zachowaniach studentów, natomiast w żadnym przypadku nie zawiązują się studenckie społeczności o wyjątkowym charakterze. Rzeczywiście, w miastach funkcjonują kluby studenckie, obiekty rozrywkowe czy organizowane są wydarzenia typowe dla studentów, ale tak naprawdę jedyną wyróżniającą imprezą pozostają tzw. otrzęsiny i juwenalia.

Grupę studentów wyróżniać można dzisiaj, uwzględniając ich status społeczny, sytuację materialną czy miejsce zamieszkania. Nie bez powodu aktualna jest dewiza „biedny student”, która doskonale ujmuje bieżącą sytuację polskich żaków.

Sytuacja mieszkaniowa

Statystyczny student w Polsce nie podejmuje pracy zarobkowej, ponieważ nie ma na nią czasu. Musi mieć jednak środki na pokój do wynajęcia w Warszawie czy innym mieście. Rzadko jednak jego celem jest samodzielna kawalerka na wynajem w Warszawie, bo takie lokum jest zbyt drogie. Znacznie częściej wybierane są akademiki, mieszkania wspólne albo stancje. Świetną alternatywą są specjalne pokoje studenckie, w pełni wyposażone, dające komfort w celu relaksu, ale też nauki. Takie obiekty można znaleźć bez problemu w sieci i funkcjonują w każdym większym mieście. Korzystać z nich mogą także studenci spoza granic Polski, którzy właśnie u nas będą podejmować naukę na uczelni wyżej. Wystarczy, że wpiszą w wyszukiwarkę hasło typu „premium student house Warsaw”, by znaleźć odpowiednie mieszkanie.

Obalamy stereotypy

Zdaniem większości, studenci mają dzisiaj niewiele nauki, za to większość czasu poświęcają na imprezowanie. Nie jest do końca prawda. Fakt, że mają do dyspozycji znacznie więcej możliwości uskuteczniania rozrywki, wcale nie oznacza, że sam poziom edukacji na uczelniach wyższych jest niższy. Wręcz przeciwnie, niektóre kierunki studiów są naprawdę bardzo wymagające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *