Zdrowie dziecka zaczyna się od pytania jak przygotować się na ciążę?
Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, przygotowanie do ciąży to pierwszy krok do zdrowia dziecka w przyszłości. W ostatnim czasie dużo mówi się o programowaniu zdrowia dziecka, czyli o pierwszym 1000 dni życia człowieka, które mają kluczowe znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości. Należy podkreślić, że jednym z głównych czynników wpływających na zdrowie dziecka w jest status zdrowotny i styl życia matki. Dlatego też, o zdrowie i dobre nawyki wato zadbać dużo wcześniej i potraktować je jako przygotowanie do ciąży i inwestycję w zdrowie przyszłych pokoleń.
Jak przygotować się na ciążę, by zaowocowało to zdrowiem dziecka w przyszłości?
Na to pytanie najlepiej odpowie Ci położna. W Poznaniu (położna Jeżyce, położna Grunwald) zapytaliśmy o to położną, która specjalizuje się w tym temacie. Na co dzień pracuje jako położna NFZ w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu, przy ul. Polnej, a także jako prywatna połozna (Poznań, połozna Poznań prywatnie) w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, przy ul. Sielskiej 6 – „Przygotowanie do ciąży nie powinno skupiać się wokół kupna kolejnych gadżetów z myślą o dziecku. Według mnie, przede wszystkim to czas, by przyjrzeć się swojemu zdrowiu i zatroszczyć się o nie. W ciąży może być już za późno na zmiany w stylu życia, takie jak wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych i umiarkowanej aktywności fizycznej, dlatego zawsze zachęcam pacjentki, by zrobiły to wcześniej. Profilaktyka niestety nadal kuleje, natomiast ja staram się edukować kobiety, by od tego zaczynały. To tak niewiele, a może przyczynić się do prawidłowego przebiegu ciąży i zaowocować zdrowiem dziecka w przyszłości.”
Mikrobiota matki a przygotowanie do ciąży
Ciekawym zagadnieniem jest wpływ mikrobioty matki, czyli mikroorganizmów (głównie bakterii) obecnych w jelitach i pochwie matki na kształtowanie się zdrowia dziecka. W badaniu z 2020r. wskazano, że bakterie obecne w pochwie w okresie poczęcia mogą prowadzić do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych. Od ponad 10 lat naukowcy dowodzą, że środowisko wewnątrzmaciczne nie jest jałowe, jak myślano wcześniej. Co więcej, okazuje się, że kontakt z mikroorganizmami rozwijąjącego się dziecka, może być kluczowy dla jego zdrowia przez całe życie, również w dorosłości. Dlatego też, ważne jest, aby skład mikrobioty jelit i pochwy matki był jak najlepszy już przed ciążą. Dziecko będzie bowiem miało kontakt z takimi mikroorganizmami, jakie ma mama. Zgodnie z tą teorią, dbanie o mikrobiotę matki można traktować jako inwestycję nietylko w jej zdrowie, ale także dziecka.