Dom i ogród

Dlaczego należy unikać gołębi?

Niestety, problem z gołębiami przejawia się co najmniej kilkutorowo. Po pierwsze przyczyniają się one do wielu strat natury gospodarczej – zanieczyszczone elewacje budynków, zabrudzone pomniki czy zabytki czy zniszczona karoseria samochodów są na porządku dziennym. Z drugiej zaś strony pojawia się ryzyko chorób, którymi ptactwo może zarażać ludzi. W odchodach gołębi zawarte są bowiem liczne toksyny, bakterie i zarazki, które są wielce niekorzystne dla otoczenia.

Okazuje się, że odchody gołębi posiadają patogen, który dla nich zupełnie nieszkodliwy może zagrażać ludziom. Przede wszystkim kontakt z ptasimi odchodami przyczyniać się może do wzmożonych biegunek i problemów żołądkowych oraz jelitowych. Co więcej, większość gołębi zarażona jest wirusem Chlamydia Psittaci – po zarażeniu tą bakteria u ludzi występuje wysoka gorączka, pojawiają się silne dreszcze i mocne bóle mięśni. Choroba przypomina grypę z tą jednak różnicą, że jednocześnie pojawiają się objawy podobne do tych, które są charakterystyczna przy zakażeniu Salmonellą.

W wyniku kontaktu z ptasimi odchodami może dojść do szeregu infekcji, w tym zapalenia płuc a nawet zapalenia opon mózgowych. Uszkadzany zostaje także wzrok. W tej sytuacji konieczne są skuteczne sposoby na gołębie, dzięki którym ptaki nie będą stwarzać aż tak dużego zagrożenia dla populacji ludzkiej. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być birdsystem, czyli system kolców, który montuje się na elewacjach budynków. Kolce pozwalają zapobiegać nie tylko przesiadywania gołębi w pobliżu przebywania ludzi, ale również zakładania tam siedlisk. Musimy wiedzieć, że w okresie lęgowym gołębie budują gniazda na wielu warstwach toksycznych odchodów właśnie, co jest jeszcze większym zagrożeniem dla zdrowia ludzi. Nie powinniśmy ich dokarmiać ani pozwalać, by stale przebywały w naszym otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *