Jak poprawić ochronę danych w chmurze?
Chmura opiera się na wykorzystywaniu usług ograniczających potrzebę fizycznej instalacji niezbędnego oprogramowania na własnym sprzęcie. Daje to ogromne możliwości dla firm, które coraz częściej decydują się na używanie takich rozwiązań, co zapewnia dużą wygodę i możliwości. Lecz na temat korzystania z usług chmurowych warto spojrzeć również przez pryzmat bezpieczeństwa i ochrony danych.
Czy nasza poczta w chmurze jest bezpieczna?
Poczta jest podstawową usługą chmurową, z której na co dzień korzysta wiele firm. Dlatego od lat coraz głośniej mówi się o korzyściach wynikających z takiego rozwiązania, jednak przez wiele osób często pomijana jest kwestia bezpieczeństwa. Temat bezpieczeństwa powinien być priorytetem w szczególności w firmach, lecz niestety nie zawsze tak jest. Szczególnie że istnieje on od wielu lat, z tym że dzisiaj dostępne są rozwiązania mogące poprawić bezpieczeństwo naszej poczty chmurowej. Przykładem tutaj jest CASB, którego zadaniem jest poprawienie bezpieczeństwa poczty firmowej zmigrowanej do chmury.
Nowe technologie uzupełniające dobre praktyki
Podstawowym elementem bezpieczeństwa jest świadomość użytkowników i zdrowy rozsądek. Nawet gdy nie będziemy w stanie kontrolować dostępu do aplikacji chmurowych, to system wykona to za nas. Bazuje on na stosowaniu reguł DLP i do jego zadań należy szyfrowanie wrażliwych danych oraz ochrona zasobów przez złośliwym oprogramowaniem typu malware. Wdrożony system archiwizacji poczty może się okazać bardzo istotny choćby w sytuacji kradzieży urządzenia mobilnego, które korzystało z usługi poczty w chmurze. Wtedy nie stanowi większego problemu zdalne usunięcie danych, które znajdują się na urządzeniu.