Biznes i praca

Nowe rozporządzenia regulujące działalność radia cyfrowego

Począwszy od 18 kwietnia 2020 roku, w Polsce zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, regulujące radio cyfrowe DAB+. W rozporządzeniu znajdziemy informacje m.in. o wymaganiach technicznych dla odbiorników.

Cel pierwszy: uporządkowanie rynku

Wielu ekspertów rynku cyfrowego podkreśla, że nowe regulacje są skierowane przede wszystkim do producentów i dystrybutorów sprzętu radia cyfrowego DAB+. Wprowadzone zostały wymagania techniczne, które muszą spełnić odbiorniki radia cyfrowego. Dzięki temu taki sam standard i jakość radia cyfrowego może zostać utrzymany w całym kraju. 

Dzięki nowym przepisom konsumenci będą mieli pewność, że kupowany przez nich odbiornik cyfrowy spełnia europejskie normy radia cyfrowego. Jest to niezwykle ważne, gdyż na rynku wciąż pojawiają się odbiornik radia cyfrowego działające według starszej technologii DAB, a nie DAB+.  Szacuje się, że nawet 10% sprzedanych odbiorników radia cyfrowego była oszustwem — producenci wykorzystywali niewiedzę ludzi. Nowe regulacje na pewno wpłyną pozytywnie na ukrócenie tego typu działań. 

Cel drugi: popularyzacja radia cyfrowego.

Rozporządzenie wprowadza również obowiązek wyposażenia nowych samochodów w odbiorniki radia cyfrowego. Sprawia to, że nadawcy radiowi (nawet jeśli wcześniej byli negatywnie nastawieni do nowej technologii) po prostu będą musieli dostosować się do nowych standardów radiowych.

Nowe regulacje Ministerstwa Cyfryzacji to kolejny krok na drodze popularyzacji radia cyfrowego w Polsce. Eksperci podkreślają, że wpłynie ona pozytywnie na zwiększenie i zróżnicowanie oferty cyfrowej przez nadawców radiowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *