Najlepsze metody leczenia chrapania
Okazuje się, że chrapią najczęściej mężczyźni. W grupie 30 latków z chrapaniem boryka się około 20% osób. Statystyki te zmieniają się jednak, biorąc pod uwagę wiek panów. Co ciekawe chrapie nawet 60% seniorów. Kobiet, które cierpią z powodu tej dolegliwości, jest zdecydowanie mniej. Wśród 30 latek chrapie tylko 5%, a wśród seniorek jest to 20% osób.
Nie ma wątpliwości, że chrapanie należy niwelować. Trzeba wiedzieć, że jest to schorzenie, które nie tylko zakłóca sen choremu i innym domownikom, ale przyczynia się również do powstawania szeregu zaburzeń. W skrajnych przypadkach dochodzi do bezdechów, które powodują trwałe zmiany w mózgu, a nawet są przyczyną zgonu.
Dlaczego chrapiemy?
Przyczyny chrapania są różne. Najczęściej jest to wydłużony języczek i podniebienie czy przerośnięte migdałki. Często również dochodzi do przerostu tylnej części języka lub zmniejszenia napięcia mięśni języka oraz gardła podczas snu.
Nierzadko przyczyny chrapania są bardzo prozaiczne, których niwelowanie okazuje się proste i nieinwazyjne. Do takich zalicza się katar, źle przewietrzona sypialnia czy też nieodpowiednia pozycja podczas snu. Chrapaniu sprzyja też wiek – im jesteśmy starsi, tym więcej z nas chrapie. Przyczyną może być również otyłość.
Sposoby niwelowania leczenia
W aptekach dostaniemy szereg środków, dzięki którym chrapanie może być niwelowane. Niektóre z nich dostępne są nawet bez recepty. Pamiętajmy jednak, że są to sposoby na to, by zwalczać same objawy chrapania, a nie ich przyczynę. By wyleczyć chrapanie i nie dopuścić do powstania jego groźnych powikłań, powinniśmy zająć się indywidualną terapią, którą zaleci lekarz.
Priorytetem jest diagnoza. Jak wiemy, przyczyn chrapania jest wiele. Również sposoby jego leczenia mogą być różne. Przykładem może być metoda Celon, która polega na wprowadzeniu elektrody w tkankę podniebienia. Dzięki temu jego tkanki stają się o wiele sztywniejsze, a chrapanie zmniejsza się lub dźwięk wydobywający się z gardła w czasie snu znika całkowicie. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a chory może powrócić od razu do dotychczasowej aktywności.
Przy pomocy podobnej elektrody wykonuje się również plastykę podniebienia i języczka. Medycy wykonują także plastykę gardła, która najczęściej polega na skróceniu języka i zmniejszeniu migdałków. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a pacjent wraca do aktywności już następnego dnia.
Operacyjnym zabiegiem zwalczającym chrapanie jest zabieg korekty przegrody nosowej. Okazuje się, że to właśnie niedrożność nosa prowadzi najczęściej do groźnych bezdechów. Podczas usuwania skrzywień możliwe jest też jednoczesne usunięcie występujących polipów. Polipy w nosie to kolejna przyczyna chrapania podczas snu.
Medycy bardzo często zalecają również stosowanie aparatu CPAP. Zakładany na noc będzie normalizować oddychanie w pozycji leżącej.
Rola domowników
Pamiętajmy, że chory, u którego występuje chrapanie podczas snu, nie zawsze ma w ogóle świadomość występowania takiego zaburzenia. Przecież śpiąc, nie słyszy głośnych odgłosów dochodzących z własnego gardła.