Zdrowie i uroda

Terminy oczekiwania na badanie USG

Czy wiesz, że badanie ultrasonograficzne to jedno z najczęściej wykonywanych badań w celu diagnostyki różnorodnych chorób? Jest to badanie w pełni bezpieczne, nieinwazyjne, bezbolesne, można je wykonywać wielokrotnie, do tego wykrywa nawet najmniejsze zmiany. Co ważne, USG wykonuje się też kontrolnie w ramach sprawdzania postępów leczenia oraz profilaktycznie, by wykluczyć ewentualne schorzenia.

Najczęściej wykonywane badania to USG piersi. Warszawa może pochwalić się wystarczającą liczbą miejsc diagnostycznych, w których jest ono wykonywane, to samo zresztą dotyczy USG jamy brzusznej. Warszawa, ale i inne duże miasta dysponują sporą ilością urządzeń ultrasonograficznych, z których mogą korzystać pacjenci wedle wskazań.

Okazuje się jednak, że pomimo powszechności realizacji badań ultrasonograficznych, w ramach NFZ na wykonanie takiego nadal trzeba sporo czekać. Pacjenci na USG jamy brzusznej czy piersi muszą oczekiwać co najmniej kilka miesięcy. W niektórych przypadkach to zbyt długo. Na szczęście alternatywą są prywatne kliniki, w których również można wykonać badanie tego rodzaju i to bez czekania w kolejce. W tych najlepszych zapisy są dosłownie z dnia na dzień.

Zaleca się, by nigdy nie bagatelizować skierowania na badanie USG. Jeśli kolejka w ramach NFZ jest długa, pacjent powinien postarać się o wykonanie badanie prywatnie. Jak wspomnieliśmy, to badanie, które diagnozuje zmiany w bardzo wczesnych etapach rozwoju choroby, co daje znaczne szanse na całkowite wyleczenie. Im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym rokowania są lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *